Geologický kroužek Jany Váchové a Vlasty Žižkové
Geologický klub – Jana Váchová
Téma ledna – Vývoj organismů na Zemi
V měsíci lednu jsme v geologickém kroužku zkoumali historický vývoj organismů na Zemi. Vytvářeli jsme časovou osu, na které jsou živočichové od trilobitů, přes dinosaury a až k mamutům a člověku. Také jsme se věnovali zkoumání vývoje koně, viděli jsme film ve kterém jsme poznali, že první koně byli velikosti psa. Díky tomu jsme se vydali do zooparku, abychom si prohlédli koně živé a zde jsme také navštívili hřbitov vyhynulých zvířat.
Geologický klub – Vlasta Žižková
Zkoumání donesených vzorků z vlastních sbírek
Do klubu si nosíme i své zajímavé geologické nálezy, které nás zaujaly např.na dovolené nebo výletech. Aleš Wetzl ze 6.B se pochlubil velmi pěkným „úlovkem“ z Jaderského moře v Chorvatsku.
Pečlivým zkoumáním jsme zjistili, že nádherný slepenec není hříčka přírody ale náhody. „Oblázky“, které opracovala síla vody, byly spojeny „nějakou“ hmotou, která se mohla uvolnit např. z lodě. Ale na zajímavosti to zkoumanému kousku neubralo.
Výstupem listopadové činnosti jsou modely krystalů a karty hry pexeso
z fotografií pořízených na výpravách za objevy
Dne : 30.11. 2013
Geologický klub – Jana Váchová
18.11. jsme navštívili geologicky zajímavou lokalitu Gepfertovo pole, která je v blízkosti školy, skryta uprostřed sídliště Kamenná. Zjistili jsme, že se zde nachází významné zkameněliny z třetihor. Nasbírali jsme si vzorky místních hornin, většinou se jedná o pískovce. Jemné krystalky pískovců jsme poté pozorovali ve škole pod mikroskopy.
Místo: Telčské údolí, povodí řeky Bíliny, U zvětralé skály
Dne: 21.10.2013
Čas: 15:53 Středoevropského času
Objev: Rula, Křemeny, Pískovec a skála s obsahujícím železem.
U skály byly nalezeny úlomky kamenů, které v průběhu času opadaly
Objev
Našli jsme Železo a Rulu,
máme toho plnou truhlu.
Na začátku byl to kámen,
kopali, kopali jsme jako blázen.
Kopali jsme kamení,
otevřelo nám to svět bádání.
Přírody tu bylo dost,
Měli jsme z toho radost.
Geologický klub – Vlasta Žižková
Zkoumaná lokalita : Gepfertovo pole
Dne : 26.10. 2013
Objevy : Stěnový lom, ve kterém se těžil křemenec vzniklý z písčitých sedimentů
Průběh „ očima členů klubu “ : Ivana Kuriljaková
Dne 26.10. 2013 se náš školní klub geologů vydal poprvé pátrat po geologické lokalitě. Když jsme se všichni sešli u školy, tak jsme dostali za úkol pomocí buzoly určit polohu naší školy na mapě a určit náš geologický cíl. Poté co jsme úkol splnili, vydali jsme se k lokalitě. Jako lokalitu jsme si vybrali bývalý kamenný lom, který se nachází na místě zaniklé osady Gepfertovo pole. Jakmile jsme dorazili na místo, řekla nám paní učitelka, jakým způsobem se zde ložisko vytvořilo. Po té si každý vzal kladívko a střídavě si všichni vyzkoušeli odebrat několik vzorků k dalšímu zkoumání. Po odebrání vzorků jsme blíže prozkoumávali určenou lokalitu. Po pořízení několika fotodokumentů jsme se postupně začali chystat na cestu zpět ke škole.
Cílem našeho projektu bylo objevit fosílie, což se nám bohužel nepodařilo, protože byly skryté za písčitými sedimenty. Při práci v této lokalitě jsme se dozvěděli o tom jakým způsobem se zde ložisko utvořilo a co se v našem okolí nachází za velice zajímavé lokality. Všechny nás bavila práce s kladívky i lupami, ale i objevování dalších lokalit na mapě. Velkým zklamáním pro nás bylo velké znečištění této lokality, které zde zanechali nepořádní lidé. Kdyby zde, již zmíněné znečištění nebylo, mohlo by být toto místo skvělým oddychovým a relaxačním místem pro děti i dospělé. Ke zpracování projektu jsme použili informace z internetu o geologických lokalitách v okolí Chomutova a mapu měst Chomutova a Jirkova.
Závěr : Neboť jsme fosílie ve zkoumané lokalitě již nenašli, prohlédli jsme si je ve školní sbírce. Nalezené vzorky jsme roztřídilili a připravili v učebně k dalšímu zkoumání, zda nalezený druh horniny potvrdí informace z geologických map. V dalších klubových hodinách budeme zjišťovat jejich vlastnosti.